Wednesday, 30 May 2018

RPH MAKRO 2

https://drive.google.com/file/d/1f0wHN2sxYtnssaYi-ql53dFdJKI-_Nko/view?usp=sharing

makro 2


Video Makro 2

Video di atas ialah sebahagian video pengajaran makro 2 di Smk Vivekananda, Kuala Lumpur. Video keseluruhan tidak dapat dimasukkan kerana masalah video yang hilang. ini ialah video backup yang dapat diupload bagi penilaian pensyarah dan rakan seperjuangan. 

RPH MAKRO 1

https://drive.google.com/file/d/1ux7tcV0JZ70M1twoBCHytnbV1z-MKxDL/view?usp=sharing


makro 1



 video makro 1


Video di atas ialah sebahagian video pengajaran makro 1 di Smk Vivekananda, Kuala Lumpur. Video keseluruhan tidak daapt dimasukkan kerana masalah video yang hilang. ini ialah video backup yang dapat diupload bagi penilaian pensyarah dan rakan seperjuangan. 

refleksi bahagian kemahiran set induksi


Video di atas ialah hasil penilaian dua rakan seperjuangan saya iaitu komen bahagian kemahiran induksi yang telah saya jalankan.

rph bahagian kemahiran set induksi


Berdasarkan RPH Minggu 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KESUSASTERAAN MELAYU TINGKATAN 4

Tingkatan: 4 Orkid
Matapelajaran: Kesusasteraan Melayu
Genre: Novel Naratif Ogonshoto
Bil. Murid:         (L:  7   , P:  13  )
Masa: 11.00 pagi – 12.20 tengah hari (80 minit)
Hari/ Tarikh: 15 Januari 2018
Tajuk: Tema dan Persoalan dalam Novel Naratif Ogonshoto
Pendekatan: Berfokus
Fokus utama: tema dalam novel Naratif Ogonshoto
Fokus sampingan: persoalan dalam novel Naratif Ogonshoto

Objektif: Pada akhir pengajaran murid dapat:
i.                    Memahami definisi tema dan persoalan dengan jelas melalui teknik penerangan.
ii.                  menyatakan sekurang-kurangnya tiga daripada lima persoalan yang terdapat dalam novel Naratif Ogonshoto melalui teknik think-pair &share
Hasil Pembelajaran/ Huraian Hasil Pembelajaran:
Hasil Pembelajaran
Huraian Hasil Pembelajaran

HPU

3.0 Menghuraikan tema dan persoalan dalam karya prosa

HPK

3.2 Menghuraikan tema dalam karya.
3.3 Menghuraikan persoalan dalam karya


Aras 1

ii.menyatakan tema dalam karya

Aras 2

iii.menerangkan persoalan dalam karya


Pengisian kurikulum:
i. Ilmu: ilmu sejarah
ii. Nilai kemanusiaan: perpaduan, kerjasama, hormat-menghormati, hemah tinggi, keberanian, ketabahan, kasih sayang dan kesederhanaan
Kemahiran Bernilai Tambah:
Kemahiran berfikir secara kritis (menjana idea) Kemahiran teknologi maklumat dan komunikasi
(pengajaran menggunaan power point dan youtube), Kemahiran belajar cara belajar (mencatat nota, mengumpul maklumat), Kecerdasan pelbagai (verbal-linguistik, interpersonal, naturalis, kinestatik dan intrapersonal
Bahan Bantu Belajar/ Bahan Bantu Mengajar: komputer riba, LCD, video,  Powtoon, lembaran kerja, kotak kecil
Sumber/ rujukan: Buku Teks Novel Naratif Ogonshoto, 2014 DBP.Kuala Lumpur.
Langkah/ Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran
Catatan
Set Induksi
11.00 – 11.10
(10 minit)
-Guru memulakan pengajaran dengan membuat tayangan video










Soalan:

1)Bagaimanakah perasaan anda selepas menonton video ini?

2) Jika anda berada di tempat anak tersebut, apakah tindakan anda untuk membalas jasa ibu?

3) wajarkah anaknya bertinda sedemikian? Jelaskan.

4) apakah tema yang anda lihat dalam video yang ditayangkan?

Jangkaan jawaban murid:

1)      perasaan saya apabila melihat vdeo ini merasa sebak dan teringat akan kedua ibubapa saya yang sanggup berpenat lelah untuk menyara saya.

2)      Jika saya ditempatnya, saya akan membalas jasa dan membelikan almari baru kepada ibu untuk melihat dirinya tersenyum

3)      Tidak wajar. Hal ini kerana, keberkatan hidup kita bermula daripada menghormati kedua orang tua kita.

4)      Tema yang saya dapat lihat ialah tema pengorbanan, iaitu pengorbanan sorang ibu kepada anaknya.

-Guru memaparkan video berdurasi selama empat minit mengenai kasih sayang seorang ibu kepada anaknya.

-Murid diminta menonton dan menghayati tayangan video tersebut.

-Murid diminta untuk memberi pandangan atau pendapat mereka terhadap video yang ditayangkan.

-Guru Bersoal Jawab dengan murid berkaitan video yang ditayangkan.

-Murid mencuba menjawab soalan dengan baik.

-Guru mengaitkan tayangan video tersebut dengan tajuk pelajaran hari ini iaitu tema dan persoalan dalam novel Naratif Ogonshoto.

Murid mendengar penerangan yang disampaikan oleh guru






*pentaksiran berlaku ke atas semua murid berdasarkan respon terhadap video yang ditayangkan.

BBB/BBM
-komputer riba
-set projektor
-pembesar suara

Pengisian Kurikulum:

Ilmu: Pendidikan Moral

Nilai:
-Pengorbanan
-Kasih Sayang
-Menghargai Jasa

Kemahiran Bernilai tambah:
-Kemahiran berfikir kritis
(menjana idea)
-Kemahiran Tekonologi Maklumat dan Komunikasi
(video)
-Kecerdasan Emosi
- Kemahiran Belajar cara Belajar
(mendengar dan bertutur)

Kaaedah:
-Individu
-Penerangan

Teknik: Soal Jawab



Video mikro



Video mikro 1


penilaian makro oleh rakan

di atas ialah hasil penilaian oleh saudara Ammir Haziq. https://drive.google.com/file/d/1IJo988WSULocYeYgJNaVcwUg-9AgB2N4/view?usp=...